Web Tasarım Trendleri

Web Tasarım Trendleri

Web Tasarım Trendleri

Her yıl teknolojinin gelişmesi ve yeni anlayışların ortaya çıkması ile web tasarım trendleri de değişkenlik gösteriyor. Geçen yılın modası olan bu sene beğenilmeyebiliyor. Peki bu yıl bizleri neler bekliyor? Sizler için araştırdık

Web tasarım her yıl yeni trendlerle bizleri karşılıyor. Yazılım teknolojisinin gelişmesi ile animasyonlu uygulamalarda Flash uygulamalar geri planda kalmaya başladı. HTML5 ve CSS3 ile artık her animasyonu yapmak mümkün. Ayrıca yeni duyarlı web tasarım olarak adlandırılan tasarımlar farklı tarayıcı ve çözünürlüklerde web sitenin uygun halde görüntülemesini sağlıyor. Artık daha fazla ikonlara ve vektörel çizimlere yer verildiğini görüyoruz. 3 boyutlu kullanımlar da hala yaygın. Dilerseniz web tasarım trendleri hakkında sizlere daha detaylı bilgi verelim.

2014’ün Yeni Tasarım Anlayışları

Uyumlu Taslak Trendi: 012’de ortaya çıkan ve hala kullanılan bu trend günümüzde de kullanılıyor. Tek bir kod ile web sitelerinin bütün akıllı telefonlarda, tabletlerde, masaüstü, mini netbooklarda ekranın genişliğine göre özel taslağının çıkması ve sitenin bu şekilde görünmesini sağlıyor. CSS3 teknolojisi sayesinde kullanılan bu sistem ile her türlü adrese ulaşılabiliyor.

Ayrıntılı Çizimler: Görsel öğelere dayalı ve sanat gibi estetik konuların sunulmasını kolaylaştıran bir sistem. Dijital çizimleri farklı şekilde kodlamak ve kullanmak mümkün hale geliyor. Kişilerin dikkatini çekmek için amaçlanıp, web sitesinin markalaşmasını da sağlıyor.

Web Tasarım Trendlerinden Minimalist Açılış Sayfaları: Ürün veya hizmet pazarlama amaçlı oluşturulan bu trendin, her şeyi minimalist düzeyde tutarak online bir açılış sayfası oluşturmak, metnin kolay okunmasını sağlamak ve tek bir tık ile ödeme işlemi uygulamak gibi özellikleri var. Fiziki hatta fiziksel olmayan ürünlerin satımı da böylece kolaylaşmış oluyor. Arka plan etkisi olarak da vektör simgeleri kullanılmakta.

Büyük Fotoğraf Arka Planlı Web Tasarımları: Fotoğrafçılar için özellikle önemli olan trendde zengin bir arka plan ve popüler tasarım portföyü oluşturulabiliyor.

Dijital QR Kodları: Yanıt Kodu anlamına gelir ve eski UPC barkod tarafından geliştirilmiştir. Veri iletimi zaman içinde daha hızlı hale gelmiştir.

Dairesel Tasarım Öğeleri: Sayfalar avatarlar, paylaşım düğmeleri ve yazılan tarihler açısından farklı boyut ve konuma sahip olabilir. Yatay kaydırma sistemine sahiptir. Tasarımı çok şık ve büyük eşleştirmeler yapılabiliyor.

Sosyal Medya Rozetleri: Sosyal toplulukları kontrol etme ve farklı yerlerde makale bloglarına rozetlerle pozisyon verme olarak kullanılır. Hızlı içerikler paylaşılan Facebook ve Twitter kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Sabit Akan Başlık Menüleri: CSS konumunu kullanarak her web sitesinde sabit başlık çubukları oluşturulabilir. Estetikliği ve ana sayfada gezi olanağı sunması açısından oldukça önemli.

CSS Şeffaflık: Herhangi bir modern web tarayıcısında şeffaflık oluşturmak için kontrol özelliği sağlamaktadır.

Sonsuz Kaydırma: Her konu hakkında arama yapabilme ve aşağı kaydırarak sonuçları akıcı halde sıralama özelliği kazandırır. Pinterest ve Tumblr tarafından çok kullanılır.

Bunlara ek olarak diğer web tasarım trendleri:

  • Retina Görüntü Netliğini Destekleyen Web siteleri
  • Tam Ekran Tipografi
  • Ana sayfada Özellik Turları
  • API ve Açık Kaynak
  • Web sayfası Panel Slatları
  • Dikey Navigasyon
  • Mobil Navigasyon Geçişleri
  • Tek Sayfa Web Tasarım
  • Kutu Gölgeleri