Seo Nedir

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu teriminin kısaltılmış halidir. Web sayfalarının, arama motorlarının istediği kriterlere göre düzenlenmesi işidir.

Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılması gereken bütün uygulamaların karşılığı olan SEO, pek çok değişkene bağlı olarak şekillenir. Mekanik bir süreç gibi gözükse de kişiye uygun içerik sağlama için oldukça önemlidir. Amaç bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcıya en ilgili ve en güvenilir içeriğin gösterilmesini sağlamaktır. SEO da bu anlamda bir web sitesini optimize ederek istenilen anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkartma eylemi ya da sanatıdır.

İnternette var var olmak, yükselen grafiklere ve reklam alımlarına sahip olmak isteyen herkesin bu uygulamaya ihtiyacı vardır.

SEO’nun Temel Bileşenleri

SEO’da iki ana unsur vardır. Site içi SEO ve site dışı SEO.

Site Içi SEO

Sayfalardaki içeriklerin düzgün biçimlendirilmiş olması ve ihtiyacı karşılamasıdır. İçerik yönünden zengin olan ve okunabilirlik sağlayan yazılar kullanıcıları sitede daha uzun süre tutarlar.

Öncelikle bir başlık belirlenin ve en az 300 kelime olacak şekilde, çok uzun olmayan paragraflarla ve düzgün cümlelerle anlatmak amaçlanmalıdır. Anahtar kelimeler yazı uzunluğuna belirli bir oranda dağıtılmış olmalı ve fazla tekrara düşülmemelidir.

Konuyla ilgili en az bir resim mutlaka olmalı ve HTML kodunda “title” ve “alt” alanlarında uygun açıklamalar yazılmalıdır.

Ayrıca site içinde alakalı yazılara link verilmesi de kaliteyi artıracak, arama motorları tarafından fark edilecektir.

Site Dışı SEO

Genel olarak sitenize başka siteler tarafından verilen bağlantılar yani backlinklere verilen isimdir. Bir siteye ne kadar çok link verilmişse popülerliği ve güvenilirliği de o kadar yüksektir.

Ancak fazla link vermek de yapay bir oluşum meydana getirir. Google ve diğer arama motorları bu türden suni avantaj sağlamalara karşı önlemler ve güncellemeler geliştirerek siteleri kapatabiliyorlar.

Ücretli olarak yapılan bu hizmette dozu ayarlamak oldukça önemli. Bunun da belli kriterleri var. Google SEO Yönergesi ve diğer güvenilir kaynaklarda iyi içeriğe belirli bir zaman sonrasında link geldiği bildiriliyor. Ancak küçük siteler için backlink almak da mümkün. Sosyal medyayı aktif kullanarak forumlarda ve bloglarda yorum yapmak ve misafir yazar olarak başka bloglarda yazı yazmak bu alanda sitenizi destekler.

Yine de işin profesyonellerinden yardım alabilir SEO destekli site içeriği üreten firmalar ile çalışabilirsiniz.