Grafik Tasarım Programları

Grafik Tasarım Programları

Grafik Tasarım Programları

Tasarımcıların işini kolaylaştıran grafik tasarım programları, Photoshop, Illustrator ve Corel Draw gibi programlar farklı özellikleri ile en çok kullanılanlardan.

Fotoğraf düzenleme, 3D grafikleri, vektör grafikleri veya raster grafik olarak kendi amaçları var. Tasarımcıların kendini geliştirmelerine de olanak tanıyorlar.

Fark Yaratın!

Grafik tasarım serüvenine yeni atılanlar için sayfamızda en çok kullanılan programlar hakkında kısa bilgiler verdik. Dilerseniz taleplerinizi karşılayacak özellikteki programı kendiniz seçebilirsiniz.

İşte en çok kullanılan grafik tasarım programları:

Adobe Photoshop: Piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems’in sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Illustrator ve InDesign kullanıcıları için vazgeçilmez bir araç olan photoshop, baskı grafiğinin yanı sıra web grafiğinde de çok önemli bir yere sahiptir.

Corel Draw: Vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Genel olarak baskı grafiğinde kullanılmaktadır. Özellikle matbaalar, tekstil firmaları, masaüstü yayıncılığı, dijital baskıcılar, tabelacılar, açık hava reklamcıları ve reklam tanıtım firmaları tarafından kullanılır. Yeni başlayanların en çok kullandığı araçlardandır.

Freehand: Vektör tabanlı illustrasyon ve çok sayfalı grafik tasarım programıdır. Bitmap ve vektör grafikleri tasarlamaya uygundur ve  matbu baskılar ile grafikler için tasarlanmıştır. Dreamweaver ve Flash ile uyumludur.

Adobe Illustrator: Özellikle baskı grafiğinde çok önemli bir yere sahiptir. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmakta olup, Adobe Creative Suite paketiyle sunulmaktadır. Paket içinde Photoshop, InDesign ve Acrobat Professional bulunmaktadır. Gelişmiş vektörel çizim özellikleri ile öne çıkar.

Adobe Indesign: Adobe firmasının geliştirdiği vektör tabanlı bir sayfa düzeni ve tasarım aracıdır. Özellikle çok sayfalı işlerde başarılıdır. Photoshop ve Illustrator ile uyumludur. Metin ve grafikleri ölçeklendirmek ve kaydırmak, eğimli doldurma ve çizgileri kullanmak için avantaj sağlar.

Adobe Fireworks: Web grafiğinde önemli bir programdır. Açılır pop-up menüler, animasyonlar, güçlü efektler ile görsel donanımı yüksek sayfalar hazırlayabilirsiniz. Macromedya’nın tüm programlarıyla uyum içinde çalışır. Adobe’nin Illustrator, After Effect gibi grafik programlarının dosyalarını da destekler. Dreamweaver ve Flash ile uyumludur.