Google'da Birinci Sayfada Çıkmak

Google'da Birinci Sayfada Çıkmak

Google'da Birinci Sayfada Çıkmak

Google’da ilk sıralarda çıkmak her site sahibinin amacı. Her gün yüzlerce yeni sitenin eklendiği, sayfalarca metin yazıldığı siteler içinden sıyrılarak 1. sayfada yer almak çok kolay değil. 

Ancak belli kriterlere uyulduğu ve biraz da sabredildiği zaman hayal olmaktan çıkıyor bu durum. Her gün yeni haberler, fotoğraflar, videolar ve çeşitli makaleler sitelere giriş yapıyor. Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal ağlarda da paylaşımlar gerçekleştiriliyor. Bunca içerik içinde arama motorları oldukça zor bir iş yapıyorlar aslında. Arama motorlarının dikkatini çekmek için de SEO (arama motoru optimizasyonu) ile ön plana çıkıyor. Küçük bloglar ve yeni kurulan siteler için arama motoru optimizasyonu gerekli hale geliyor. Google’da birinci sayfada çıkmak isteyenlerin yolu SEO’dan geçiyor.

Siteleriniz İlk Sıralara Yükselsin!

Bu işlem için öncelikle sizin de bilinçlenmeniz gerekiyor. İnsanlar Google’da en çok nasıl arama yapar, hangi kelimeler ile arama yapar bunu tespit etmeniz ve makalelerinizi bu sisteme göre hazırlamanız lazım. Sonrasında ayakları yere basan içerikler, devamlılık sağlayacak güncellemeler ihtiyacınız olan şeyler.

Page (Sayfa), Title (Başlıklar), Description (Açıklamalar), Keywords (Anahtar Kelimeler) uyumu seo için olmazsa olmaz özellikler.

Sayfalarınızdaki içerik ve anahtar kelimelerin uyumu da önemli. Hatta açıklamalarınızın başlıklarla uyması, anahtar kelimelerinizin ise açıklamalarla uyması gerekiyor.

Bunlar dışında:

  • Backlink: Siteniz içinde ya da başka web adreslerinde link sahibi olmanız gerekiyor. Kendi kategorinizdeki sitelerden link alarak sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Toplist ve benzeri sitelere ise üye olmamanız gerekiyor. Google bu durumu fark ettiğinde spam almanız an meselesi olur.
  • Benzersiz ve kaliteli içerik: Makalelerinizin alıntı olmaması demek. Yani özgün içerikler hazırlamalı ve edit yapmamaya özen göstermelisiniz. Copy paste siteler Google’ın azılı düşmanlarından. Site kalitenizi artıran zengin içerikli eşsiz makaleler ile PR değeriniz artacak ve daha çok okuyucuya erişeceksiniz.
  • Etiketleme: Anahtar kelime olarak adlandırdığımız etiketleme yöntemi ile içerikleriniz zenginleşebilir. Böylece organik hit sayınız da artar, Google sizi üst sıralara taşır.