Grafik Tasarım - Dijital Baskı

Görsel bir iletişim sanatı olarak tanımlayabileceğimiz grafik tasarım, İngilizce graphic design kelimesinden çevrilmiştir. Design sözcüğü Latince kökenli 'designare'den türemiştir ve anlamı bir şeye işaret etmektir.

İlk kez 20. Yüzyılda kullanılan bu kelime ile vücut bulan uğraş, iletişim temelli olduğu için eskimez ve popülerliğini kaybetmez. Mesaj vermenin ve ürün tanıtmanın en akılda kalıcı şekli olarak tanımlanabilir.

Resmin stilize edilmiş hali olarak da tanımlayabileceğimiz grafik tasarım, ürün ve hizmeti tanıtmak amaçlı yapılır. Metinlerin ve görsellerin bir araya getirilerek algılanabilecek ve hoş görünecek şekilde organize edilmesi ile hazırlanan tasarımlar;

  • Baskı
  • Ekran
  • Hareketli film
  • Animasyon
  • İç mimari gibi ortamlarda hayat bulur.

Grafik tasarım bunun yanında; tabelalarda, ürün ambalajlarında, televizyonlarda, sinemalarda, kutularda, marka logolarında, tişörtlerde, film afişlerinde, albüm ve kitap kapaklarında ve daha pek çok yerde bulunur.

Kullanıldığı sektör çeşitliliği nedeniyle kendine has üsluplar kazanmakta ve kendi içinde bir moda akımı yaratıp bu moda akımına göre hareket etmektedir. Önceleri metal levhalara açılan oyuklarla yapılırken, şimdilerde bilgisayar çizimleri ile yapılır olmuştur. Tasarımcılar farklı araçları kullanarak insanlarla iletişime geçerler. Kendi yorumunu ve hayal gücünü katacağı gibi; çeşitli kısıtlamalarla işverenler için uygun olanı da hazırlarlar.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım yapılırken çizgi, açık, koyu, gri tonlama, renk, biçim, doku, yön, ölçü ile denge, orantı, görsel hiyerarşi, görsel devamlılık, bütünlük, vurgulama gibi tasarı ilkelerine dikkat edilir.

Tasarımcılar estetik yönleri kuvvetli, materyalleri görsel unsurlarla birleştirerek kullanan kişilerdir. Tasarımlar da bu grafik dille birleşerek etkili iletişim ortamını yaratmak için yapılırlar. Sadece bilgisayar teknolojisini ve gerekli programları kullanabilmek yetmez; kişinin yaratıcılığını da kullanması gerekir.

Tasarımcı bilgiyi beğeni anlayışı ile birleştirerek çağdaş iletişim araçları ile sunar. Bu sebeple teknolojik buluşları ve sanatsal, felsefi, politik, sosyolojik vb. sorunları yakından izlemelidir.

Günümüzde Grafik tasarım büyük ölçüde bilgisayar programları aracılığı ile yapılmaktadır. Yeni programlar tasarımcıların ve patronların işlerini kolaylaştırır. Programlar içindeki kodlar kullanılarak renk, baskı, çizim yapılabilir.

Reklamcılığın, dergi ve medya sektörünün bu etkili aracını kullanarak siz de bannerlardan afişlere, site görsellerinden kartvizitlere kadar aklınıza gelen her şeyi hazırlayabilirsiniz. Çağı kaçırmayıp peşinden koşmak en iyisi!

Hakkımızda

Ay design olarak bugüne kadar başarılı web ve grafik tasarımlarına imza attık. Bunu da yenilikçi ve güçlü vizyonumuzdan aldık. Amacımız sizleri başarıya taşıyacak bireysel ve kurumsal sitelerin, tasarımların... DEVAMI >>

Twitter

Bize Ulaşın

Gsm: +90 (532) 576 3025

Kayıt Olun

Kampanyalardan e-posta ile haberdar olmak için hemen kayıt olun.